דוגמאות

הסיפור של הילד המחונן במדיה – מאפיינים ודרכי הוראה מיטביות

מאמר אקדמי להורדה בחינם (pdf)

איך לצטט לפי APA

טורין, א. ורודין, ש. (2023). הסיפור של הילד המחונן במדיה – מאפיינים ודרכי הוראה מיטביות. ילדות: עיון ומחקר בתרבות ילדים, 5, 50-65.

2 - תשלום
3 - אישור הזמנה
תאריך קבלת הסיכום:
היקף הסיכום:

הייצוג ילדים מחוננים בתקשורת, כולל תוכניות טלוויזיה וסרטים, היה מעורב לאורך השנים. בעוד שחלק מההפקות הציגו ילדים מחוננים באור חיובי ומדויק, אחרים הנציחו סטריאוטיפים או מאפיינים מוגזמים למטרות בידור.

במקרים מסוימים, ילדים מחוננים מתוארים כגאונים מוכי-חברתית ללא בעיות מהחיים האמיתיים. הן יכולות להיות מתוארות כרציניות יתר על המידה, חסרות כישורים חברתיים, או בעלות יכולות לא מציאותיות. אמנם, ילדים מחוננים יכולים להיות בעלי כשרונות יוצאי דופן, אך תיאור זה יכול לפשט יותר מדי את המורכבות של החוויות שלהם.

הצלחות אינטלקטואליות: דמויות מחוננות במדיה נוטות להצטיין אקדמית או לפתור בעיות מורכבות ללא מאמץ. יכולותיהם האינטלקטואליות היוצאות מן הכלל מוצגות לעיתים קרובות, מה שגורם להם להתבלט במסגרות אקדמיות. לעומת זאת ילדים מחוננים מוצגים לפעמים כנאבקים כדי להשתלב או למצוא עמיתים דומים. תחומי העניין והיכולת הייחודיים שלהם עשויים לבודד אותם מחבריהם, מה שמוביל לאתגרים באינטראקציות חברתיות.דמויות מחוננות עשויות לעמוד בפני בריונות או בידוד מעמיתיהן בשל ההבדלים ביניהן, תוך הדגשת הצורך בקבלה ובהבנה.

חלק מהתיאורים במדיה כוללים ילדים מחוננים שמצאו מנטורים או מבוגרים שמכירים בפוטנציאל שלהם ומדריכים אותם במילוי כישרונותיהם. מערכות יחסים אלה יכולות להיות חיוניות לצמיחתו והתפתחותו של הילד. לעומת זאת, דמויות מחוננות מתנגשות פעמים רבות עם דמויות סמכות, כגון מורים או הורים, בשל הגישות הלא קונבנציונליות שלהם ללמידה או התנגדות לשיטות חינוך מסורתיות.

ילדים מחוננים במדיה עשויים להציג מגוון רחב של כשרונות, לרבות יכולות לימודיות, יכולות אמנותיות, כישרונות מוזיקליים או כישורים יוצאי דופן בפתרון בעיות. במקרים מסוימים, דמויות מחוננות מתוארות כעוברות את האתגרים של גיל ההתבגרות, תוך התמודדות עם היכולות הייחודיות שלהן. רעיון ההתבגרות הזה יכול להוסיף עומק לייצוג שלהם.

יש להכיר בכך שתיאורים של המדיה יכולים לעצב את התפיסות הציבוריות ואת ההבנה של מתנה. ייצוגים בתקשורת של ילדים מחוננים יכולים להגביר את המודעות לאתגרים הניצבים בפניהם ואת החשיבות של מתן תמיכה וחינוך מתאימים.

מחקר זה עוסק במאפיינים של ייצוג הילד המחונן במדיה. הוא מנתח סרטים וסדרות טלויזיה שמציגות ילד מחוננן או ילדה מחוננת כדמות ראשית או משנית. מן המחקר עולה כי למרחב החינוכי מקום מרכזי ביצירות, וכי ברבות מהן מופיעה דמות מנטור עבור הילד/ה המחוננ/ת. בחלקו האחרון של המאמר החוקרים בוחנים דרכים נכונות של הוראה, למידה והכלת מחוננים המסתמנות לאור ניתוח היצירות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Highly gifted children in full inclusion classrooms

ילדים מחוננים במיוחד, המכונים גם תלמידים מחוננים וכשרוניים (G&T), הם כאלה המפגינים יכולות וכישרונות יוצאי דופן, או פוטנציאל בתחום אחד או יותר, כגון אינטלקטואל, יצירתי,

לצפיה ←

מה צריך המדריך? הקשר בין מאפייני ההדרכה, האישיים והסביבתיים של המדריך, להתפתחות והמסוגלות המקצועית של המתמחים

הדרכה (סופרוויז'ן) היא מרכיב חיוני וקריטי בעבודתו של הפסיכולוג החינוכי. ראשית, ההדרכה מספקת לפסיכולוג תמיכה מקצועית ורגשית בעבודה המורכבת והמאתגרת עם תלמידים, הורים וצוותי חינוך. המפגש

לצפיה ←

Motivation in Music Teaching and Learning

כדי לשמור על מעורבות התלמידים בלימודי מוזיקה, כדי ללמוד את היסודות של סולמות וארפג'ים, מורים למוזיקה חייבים תמיד להיות ערניים למה שמניע תלמידים ואיך ליישם

לצפיה ←