דוגמאות

Collective Memory

זיכרון קולקטיבי

מאמר אקדמי להורדה בחינם (pdf)

איך לצטט לפי APA

Michaelian, K., & Sutton, J. (2017). Collective memory. In The Routledge handbook of collective intentionality (pp. 140-151). Abingdon: Routledge.

קבל תרגום מסוכם של המאמר
2 - תשלום
3 - אישור הזמנה
תאריך קבלת הסיכום:
היקף הסיכום:

התכוונות קולקטיבית (Collective intentionality) מתייחסת למצבים נפשיים משותפים או קולקטיביים ולפעולות מכוונות של קבוצת יחידים. היכולת של קבוצה לפעול, לתכנן ולקיים מטרות או כוונות משותפות שמנחות את ההתנהגות הקולקטיבית שלהם. התכוונות קולקטיבית היא מעבר לכוונות האינדיבידואליות, וכוללת את המודעות ההדדית והתיאום בין פעולות חברי הקבוצה.

התכוונות קולקטיבית יכולה להיות נצפית בהקשרים חברתיים שונים, כמו בספורט קבוצתי, פרויקטים של שיתוף פעולה, תנועות חברתיות, ואפילו בפעילויות יומיומיות בהן אנשים עובדים יחד למען מטרה משותפת. זהו עקרון בסיסי בהבנה כיצד קבוצות מתפקדות, כיצד הן מקבלות החלטות, וכיצד הן פועלות יחד בחיפוש אחר מטרות משותפות.

זיכרון קולקטיבי מתייחס לזיכרונות משותפים ופרשנויות של קבוצה או חברה, עיצובן של עמדות וזהויות נוכחיות. התכוונות קולקטיבית, כאמור, כרוכה במטרות משותפות, מודעות הדדית, ופעולות מתואמות בתוך הקבוצה. למרות שהם שונים, המושגים האלה מחוברים אחד לשני. זיכרון קולקטיבי משפיע על הכוונות והפעולות של הקבוצה, בעוד התכוונות קולקטיבית יכולה לעצב ולשנות זיכרון קולקטיבי. יחד, הן מספקות תובנות על האופן בו קבוצות מתפקדות, מקבלות החלטות, ופועלות יחדיו בהקשרים חברתיים.

במאמר זה החוקרים מבקשים לחבר בין ההתכוונות הקולקטיבית מתחום ההיסטוריה לזיכרון הקולקטיבי מתחום הסוציולוגיה. הם טוענים כי לא ניתן לעשות רדוקציה מזיכרון קולקטיבי לזיכרון אינדיווידואלי; וכי זיכרון קולקטיבי אינו תמיד תוצר של שיתוף פעולה אלא עשוי לעתים קרובות להתגבש דווקא בעקבות קונפליקטים פנימיים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

The Effects of Divorce on Children

גירושין יכולים להיות בעלי השפעה משמעותית על הרווחה הרגשית, החברתית והפסיכולוגית של הילדים. ילדים עלולים לחוות מגוון רחב של רגשות, כולל עצב, כעס, בלבול וחרדה.

לצפיה ←

‘Collective memory’: A memoir and prospect

חקר זיכרון חברתי (באנגלית: Social memory studies), הידוע גם בשם לימודי זיכרון קולקטיבי או לימודי זיכרון תרבותי, הוא תחום מחקר בין-תחומי החוקר כיצד חברות וקבוצות

לצפיה ←

התרומות הייחודיות של תמיכה באוטונומיה ושל דיכויה לניבוי חוויית למידה מיטבית בקרב תלמידים בדואים: בחינת תאוריית ההכוונה העצמית בחברה קולקטיביסטית

תאוריית ההגדרה העצמית (באנגלית: Self-determination theory ובעברית נקראת גם תיאוריית ההגדרה העצמית) היא תיאוריה פסיכולוגית המתארת כיצד המוטיבציה וההתנהגות של בני אדם מושפעים מהצרכים הפסיכולוגיים

לצפיה ←