דוגמאות

Gender Role Portrayal and the Disney Princesses

תאור תפקידי מגדר ונסיכות דיסני

מאמר אקדמי להורדה בחינם (pdf)

איך לצטט לפי APA

England, D. E., Descartes, L., & Collier-Meek, M. A. (2011). Gender role portrayal and the Disney princesses. Sex roles, 64(7), 555-567.

קבל תרגום מסוכם של המאמר
2 - תשלום
3 - אישור הזמנה
תאריך קבלת הסיכום:
היקף הסיכום:

מחקר איכותני שבוחן את המאפיינים ההתנהגותיים של דמויות נשיות וגבריות בסרטי דיסני, באמצעות ניתוח תוכן מקודד.

הנסיכות של דיסני מהוות נושא לדיונים וניתוחים רבים העוסקים בייצוג תפקידי מגדר. רבות מנסיכות דיסני המוקדמות, כמו שלגיה וסינדרלה, מתוארות כפסיביות ותלויות בנסיך להצלתם. לעיתים קרובות הדמות מוצגת כמי שעוסקת בעיקר ברומנטיקה ובמציאת בעל. עם זאת, נסיכות דיסני מאוחרות יותר כמו מרידה מ"אמיצה" ואלזה מ"לשבור את הקרח", מתוארות כעצמאיות יותר ומסוגלות להגדיר את חייהן ואת גורלן. דמויות אלה נתפסות לעיתים קרובות כמתקדמות יותר מבחינת האופן שבו הן מגלמות תפקידי מגדר. באופן כללי, הגילום של תפקידי המגדר במדיה כפי שהוא בא לידי ביטוי בדמויותיהן של נסיכות דיסני התפתח עם הזמן, כאשר חלק מהדמויות היו יותר מסורתיות נשיות ואחרות היו יותר ייחודיות ועצמאיות. המסרים שילדים מקבלים מסיפורים אלה יכולים להשתנות, בהתאם לדמות ולהקשר שבו הסיפור מוצג.

מטרת המחקר היא לבחון את ייצוג תפקידי המגדר כפי שהוא בא לידי ביטוי בדמויות של נסיכות דיסני, ולבדוק כיצד הדיוקן המגדרי משתנה לאורך זמן בין הסרטים המוקדמים, סרטי הביניים והסרטים המאוחרים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך