דוגמאות

High-Ability Influencers? The Heterogeneous Effects of Gifted Classmates

משפיענים רבי יכולת? ההשפעות ההטרוגניות של בני-כיתה מחוננים

מאמר אקדמי להורדה בחינם (pdf)

איך לצטט לפי APA

Balestra, S., Sallin, A., & Wolter, S. C. (2021). High-Ability Influencers?: The Heterogeneous Effects of Gifted Classmates. Journal of Human Resources, 58(2), 633-665.

קבל תרגום מסוכם של המאמר
2 - תשלום
3 - אישור הזמנה
תאריך קבלת הסיכום:
היקף הסיכום:

ההשפעה של תלמידים מחוננים מבחינה אינטלקטואלית על הישגי התלמידים לכיתה הלא מחוננים, על הלמידה בחינוך גבוה ועל בחירות מקצועיות היא נושא מעניין ומורכב.

מחקרים מסוימים מצביעים על כך שנוכחותם של תלמידים מחוננים מבחינה אינטלקטואלית בכיתה יכולה להשפיע באופן חיובי על הביצועים האקדמיים של התלמידים הבלתי מוכשרים. תלמידים מחוננים יכולים לשמש מודל לחיקוי, ולעודד אחרים לעבוד קשה יותר ולהגיע לסטנדרטים אקדמיים גבוהים יותר. מחקרים אחרים לעומת זאת, לא מצאו השפעה משמעותית על ההישגים הלימודיים של תלמידים לא-מוכשרים בשל נוכחותם של תלמידים מחוננים מבחינה אינטלקטואלית. השפעת הסטודנטים המחוננים עשויה להיות תלוית הקשר ולהשתנות בהתאם לגורמים שונים.
קיים מחקר מוגבל הנותן מענה ישיר להשפעתם של תלמידים מוכשרים מבחינה אינטלקטואלית על בחירות החינוך שלאחר הכפייה של חבריהם לכיתה הלא מוכשרים. גורמים רבים אחרים, כגון מצב סוציו-אקונומי, חינוך הורים ומוטיבציה אישית, משחקים תפקיד משמעותי בקביעת בחירות חינוך על-תיכוניים.
באופן דומה קיימים מחקרים מוגבלים הבוחנים באופן ספציפי את השפעת הסטודנטים המוכשרים מבחינה אינטלקטואלית על הבחירות התעסוקתיות של חבריהם הלא מוכשרים. בחירות תעסוקתיות מושפעות ממגוון גורמים, כולל אינטרסים אישיים, רקע סוציו-אקונומי וגישה להזדמנויות.
חשוב לציין כי קושי לבסס סיבתיות בהקשר זה, בשל נוכחותם של משתנים שלא בודדו. לדוגמה, בתי ספר עם שיעור גבוה יותר של תלמידים מחוננים אינטלקטואליים עשויים להיות בעלי משאבים טובים יותר ושיטות הוראה המועילות לכל התלמידים. לפיכך, אין לראות כל השפעה מבחינתם על תוצאות תלמידים בלתי-מוכשרים בלבד.

כמו כן, השפעתם של תלמידים מחוננים אינטלקטואלית על חבריהם לכיתה יכולה להשתנות בהתאם לסביבה החינוכית, התמיכה הניתנת לכל התלמידים, היחס של מורים ומנהלים, והתרבות הכללית של בתי הספר.

מטרת מחקר זה היא להעריך את ההשפעה של החשיפה לבני כיתה מחוננים מאובחנים על הישגי התלמידים. המחקר נשען על נתונים מ-10 בתי ספר בקנטון גלן שבשוויץ מהשנים 2007-2018.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Highly gifted children in full inclusion classrooms

ילדים מחוננים במיוחד, המכונים גם תלמידים מחוננים וכשרוניים (G&T), הם כאלה המפגינים יכולות וכישרונות יוצאי דופן, או פוטנציאל בתחום אחד או יותר, כגון אינטלקטואל, יצירתי,

לצפיה ←