דוגמאות

הגוף החושב

מאמר אקדמי להורדה בחינם (pdf)

איך לצטט לפי APA

מישורי, ד. (2018). הגוף החושב. בתוך: יציבות – מחקר על גוף, תודעה וסביבה (עמ' 111-127). הוצאת גרף.

2 - תשלום
3 - אישור הזמנה
תאריך קבלת הסיכום:
היקף הסיכום:

השאלה היכן ממוקמת התודעה היא נושא שנוי במחלוקת ומורכב בפילוסופיה, מדעי המוח ומדעי הקוגניציה. ישנם חוקרים הטוענים כי התודעה ממוקמת אך ורק במוח, וכי היא נובעת מפעילות המוח. הם רואים במוח את האיבר העיקרי שאחראי ליצירת חוויה סובייקטיבית, וטוענים שהתודעה היא תוצר של פעילות המוח.

לעומת זאת, אחרים טוענים שתודעה אינה נמצאת רק במוח, אלא היא תופעה מבוזרת הנובעת מהאינטראקציות המורכבות בין המוח, הגוף והסביבה. השקפה זו מצביעה על כך שתודעה אינה רק תוצר של המוח, אלא מושפעת גם מתחושות גופניות, רגשות, וקלטים חושיים אחרים מהסביבה. יתרה מזאת, כמה חוקרים הציעו את הרעיון של תודעה מורחבת, אשר מצביעה על כך שתודעה עשויה להאריך מעבר לגבולות הגוף האינדיבידואלי ולתוך הסביבה הסובבת. השקפה זו מציעה כי תודעה אינה תופעה אינדיבידואלית מובהקת, אלא מפוזרת על ידי מספר רב של סוכנים ומערכות.

באופן כללי, השאלה היכן נמצאת התודעה נותרת כתחום חקירה פתוח ומתפתח, והיא צפויה להמשיך להיות נושא לוויכוח ולחקירה בשנים הבאות בפרק זה מתוך הספר "יציבות" נידונה שאלת הקשר בין התודעה לגוף, בהקשר המחבר שאלות פילוסופיות ורוחניות עם סוגיות פיזיולוגיות מוחשיות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Idealism and the Mind-Body Problem

בעיית גוף-נפש קשורה קשר הדוק לעמדה הפילוסופית של אידיאליזם. אידיאליזם (מאנגלית: Idealism) היא ההשקפה שהמציאות היא בבסיסה מנטלית או רוחנית בטבעה, ושהעולם הפיזי הוא אשליה

לצפיה ←