דוגמאות

"לגלות את הדמות שמאחורי השירים והסיפורים": דרכי העיצוב של הכתיבה הביוגרפית בספרות העברית החדשה לילדים ולנוער

מאמר אקדמי להורדה בחינם (pdf)

איך לצטט לפי APA

מצוב כהן, ע. (2021). "לגלות את הדמות שמאחורי השירים והסיפורים": דרכי העיצוב של הכתיבה הביוגרפית בספרות העברית החדשה לילדים ולנוער. בין השורות, 5, 59-80.

2 - תשלום
3 - אישור הזמנה
תאריך קבלת הסיכום:
היקף הסיכום:

ביוגרפיות הן ז'אנר פופולרי בספרות ילדים ונוער ישראלית בת זמננו. כפי הנראה מטרתן הראשונית היא להציג בפני הקוראים הצעירים את חייהם של אישים שהשפיעו באופן משמעותי על ההיסטוריה, הרוח והתרבות של מדינת ישראל. במחקר זה ניתחה החוקרת את השיטות ששימשו לעיצובן של ביוגרפיות ילדים ונוער באמצעות השוואת שני ספרים שנכתבו על ידי סופרים ידועים בשדה הספרותי: "דודה לאה" – ביוגרפיה של לאה גולדברג מאת שוהם סמיט, ו"אומרים אהבה יש" – ביוגרפיה של ביאליק, שנכתבה על ידי גלילה רון-פדר-עמית.

הביוגרפיה של גולדברג כוללת איורים ומנוקדת, וכתובה באופן המתאים לקוראים בכל הגילאים, כולל ילדים, בני נוער ומבוגרים. מאידך, הביוגרפיה של ביאליק לנוער רחבה יותר וכוללת נספחים, שירים של ביאליק והסברים של מושגים המוזכרים בפרקים. שתי הביוגרפיות מציגות בפני הקוראים את גיבוריהן בכנות ופתיחות, והמחברים אינם נמנעים מלדון בחוויותיהם האישיות המורכבות של הגיבורים. הם מדגישים את האופן שבו חוויות אלה תרמו לחיי הגיבור כאמן ומבקשים להעביר לקוראים מסר חינוכי, רלוונטי מאד לגיל ההתבגרות, של התמודדות עם קשיים ולמידה מחוויות מאתגרות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

התרומות הייחודיות של תמיכה באוטונומיה ושל דיכויה לניבוי חוויית למידה מיטבית בקרב תלמידים בדואים: בחינת תאוריית ההכוונה העצמית בחברה קולקטיביסטית

תאוריית ההגדרה העצמית (באנגלית: Self-determination theory ובעברית נקראת גם תיאוריית ההגדרה העצמית) היא תיאוריה פסיכולוגית המתארת כיצד המוטיבציה וההתנהגות של בני אדם מושפעים מהצרכים הפסיכולוגיים

לצפיה ←