דוגמאות

השפעת ההתמכרות לחומרים פסיכו-אקטיביים של הורים על ילדיהם שבגיל בית הספר היסודי

מאמר אקדמי להורדה בחינם (pdf)

איך לצטט לפי APA

פלג-אורן, נ. (2007). השפעת ההתמכרות לחומרים פסיכו-אקטיביים של הורים על ילדיהם שבגיל בית הספר היסודי. מפגש לעבודה חינוכית-סוציאלית, 26, 77-94.

2 - תשלום
3 - אישור הזמנה
תאריך קבלת הסיכום:
היקף הסיכום:

השפעות ההתמכרות לסמים של הורים על ילדיהם בגיל בית הספר היסודי יכולות להיות מגוונות וקשות. ילדים להורים מכורים עלולים לחוות הזנחה – ההורים עסוקים בהשגת הסם וצריכתו, ופחות זמינים מבחינה רגשית ומעשית עבור ילדיהם. הם עלולים שלא לספק את צרכיהם הבסיסיים של הילדים, כמו מזון, ביגוד ותשומת לב. כתוצאה מהזנחה, ילדים אלה נמצאים בסיכון מוגבר לבעיות התפתחותיות, רגשיות והתנהגותיות.

ילדים להורים מכורים חשופים לאווירה כאוטית ולא יציבה בבית. שגרת יום יום לא סדירה, התפרצויות זעם של ההורים, אלימות אפשרית וחוסר תפקוד הורי – כל אלה יוצרים סביבה משפחתית מזיקה עבור ילדים.

ילדים אלה נמצאים בסיכון מוגבר לפתח בעיות רגשיות כמו דיכאון וחרדה, בעיות התנהגות בבית הספר כמו בריונות או אלימות, ואף הפרעת התנהגות מרדנית מתנגדת. בנוסף, הם עלולים להיכשל לימודית בבית הספר בשל חוסר תמיכה ועידוד מההורים.

ילדים להורים מכורים נמצאים בסיכון מוגבר להתמכר לסמים ואלכוהול בעצמם, הן בשל המודלינג של ההתנהגות ההורית והן בשל נטייה גנטית. חשיפה לסמים ולאלכוהול בגילאים צעירים עלולה לפגוע בהתפתחות ובתפקוד של ילדים. ילדים להורים מכורים עלולים לחוות השפעות שליליות רבות – הזנחה, אווירה משפחתית כאוטית, בעיות התנהגות ורגשיות, קשיים לימודיים וסיכון מוגבר לשימוש בסמים. יש צורך במעורבות של אנשי מקצוע כדי לסייע ולתמוך בילדים אלה.

מאמר זה סוקר שיטתית מחקרים על הסתגלות פסיכו-סוציאלית של ילדים בגיל בית ספר יסודי החיים בצל התמכרותו של הורה לאלכוהול ולסמים. הסקירה מתארת ומנתחת את אוכלוסיית המחקר, כלי המחקר, הממצאים והמסקנות של 21 מחקרים, אשר פורסמו החל משנת 2000 ועד מועד כתיבת המאמר.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Ecological models of human development

מודלים אקולוגיים של התפתחות אנושית הם מסגרות תאורטיות שמטרתן להבין את האינטראקציות המורכבות בין האדם לסביבתו בעיצוב התפתחות אנושית. מודלים אלה זיהו שההתפתחות האנושית מושפעת

לצפיה ←